Rozwój kasyn internetowych odbywa się w tak imponującymi tempie, że nawet aktywnym graczom trudno za tym nadążyć. Każdego roku pojawiają się nowe perspektywiczne portale z grami, a te szanowane w branży, jak HellSpin, nieustannie rozwijają swoją ofertę, zapewniając atrakcje dla każdego zainteresowanego. Pęd trwa już dobrych kilka lat i coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące przyszłości sektora iGamingu. W końcu historia prawie zawsze pokazuje, że przy takim tempie rozwoju, musi w końcu nastąpić stagnacja.
Przystopowanie rozwoju na rynkach europejskich
Kasyna internetowe cechują się dynamicznym rozwojem w każdym regionie, do którego wkraczają. Ich popularność rośnie w bardzo szybkim tempie, ale w momencie, kiedy wszystkie warstwy społecznie oswoją się z tym zjawiskiem, następuje wyhamowanie i ustabilizowanie się zainteresowania na stałym poziomie. W Europie powoli dochodzimy właśnie do tego drugiego etapu. W większości zachodnich krajów gry losowe w Internecie są czymś standardowym i ludzie coraz rzadziej korzystają z nich w niekontrolowany sposób.
Polska i kraje wschodniej oraz południowej Europy dochodzą do tego etapu rozwoju sektora iGamingu, co z pewnością wywoła wiele interesujących zmian w branży. Serwisy staną się bardziej dopracowane, uniwersalne i dostosowane do odbiorcy. Z kolei kasyna o słabszej pozycji i gorszej ofercie po prostu zostaną wypchnięte na rynki rozwijające się. To zdecydowanie dobry czas dla fanów gier losowych w Polsce.
Powolne wdrażanie najnowszych technologii związanych z Internetem
Internet doszedł do etapu rozwoju, kiedy nowe technologie powoli wpływają na coraz więcej usług oferowanych w jego obrębie. Dwie najistotniejsze na najbliższe lata to wirtualna/rozszerzona rzeczywistość oraz sztuczna inteligencja. Jak te dwa rozwiązania mogą wpłynąć na branżę iGamingu?
Wirtualna/rozszerzona rzeczywistość
Będzie wprowadzana powoli, przez wiele kolejnych lat, zgodnie ze zwiększaniem popularności urządzeń umożliwiające korzystanie z technologii. Kasyna przejdą transformację na wzór mobilnej. Będą bardziej transparentne i podatne na dostosowywanie, aby gracz mógł odpowiednio modyfikować odpowiednie elementy do swojego interfejsu VR. Często słyszy się także o specjalnych kasynach w wirtualnej rzeczywistości, po których można się przechadzać, niczym po naziemnym przybytku, ale nadal trudno określić, czy takie rozwiązanie będzie atrakcyjne dla odbiorcy.
Sztuczna inteligencja
Ta technologia może wpływać na sektor iGamingu na wielu różnych płaszczyznach. Pierwsza to sam etap produkcji i oferowanych usług. Wykorzystanie sztucznej inteligencji może pozwolić na tworzenie bardziej dopracowanych usług, przy niższym nakładzie pracy, co długofalowo przełoży się na znacznie lepsze doświadczenia płynące z rozgrywki.
Drugi aspekt to wykorzystanie AI w formie operatora gier zarówno jako obsługę klienta, jak i kontrolowanie rozgrywki na niektórych formatach (zamiast krupiera). Wystarczy wyobrazić sobie zabawę w blackjacka, czy pokera ze sztuczną inteligencją, która zachowuje się i reaguje w sposób zbliżony do człowieka, a nie jak zaprogramowana maszyna.
Ujednolicenie prawa hazardowego w wielu krajach świata
Przemierzając świat i przyglądając się prawu hazardowemu dotyczącego gier losowych w Internecie, można by stworzyć alegorię Wieży Babel. Każdy działa zgodnie z własnymi zasadami i przekraczając kolejne granice, można natknąć się na całkowicie przeciwstawne przepisy. W najbliższych latach być może uda się w końcu dojść do konsensusu i przynajmniej w regionie Unii Europejskiej wprowadzone zostanie zunifikowane prawo hazardowe, które pozwoli kasynom działać w „ogólny” sposób.